Jesteś tutaj: BLOG Czy pizza jest zdrowa?

Czy pizza jest zdrowa?

Pizza to najbardziej znana ze wszystkich potraw. Pizza jest bardzo popularnym daniem na całym globie, ale może też budzić kontrowersje. Istnieje wiele mitów na jej temat. Mity te należy obalić. Czy pizza jest niezdrowa? Czytaj dalej!

Pizza to narodowe danie włoskie, które uwielbiają wszyscy. Pizza stała się tak uwielbiana, że ustanowiono Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jest on obchodzony co roku 9 lutego. Czy pizza jest niezdrowa? Wszystko zależy od tego, jakie składniki zostaną użyte.

Pizza może być spożywana z umiarem i może być nawet zdrowa. Niekoniecznie jest to zły wybór pod względem żywieniowym, pomimo swojej popularności jako opcja fast food. Odpowiemy na pytanie "Czy domowa pizza jest zdrowa?" i pokażemy, jak zrobić ją zdrowszą. 

Jakie witaminy i mikroelementy znajdują się w pizzy?

Odpowiednio przygotowana pizza może dostarczyć wielu witamin i mikroelementów. Tradycyjna włoska pizza ma 10 g białka, 11 g tłuszczu, 2 g błonnika i sporo innych minerałów. Wystarczy wymienić żelazo i magnez, wapń, potas, a także cynk i miedź.

Z pizzy organizm otrzymuje fosfor, który wzmacnia kości i ma wpływ na DNA/RNA. Zawiera również selen, który znany jest ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Jest dobrym źródłem witamin, w dużej ilości. Zawiera witaminy A, C i D, a także witaminy z grupy B, takie jak B6, B9 i B12.

Dobrej jakości ser jest dobrym źródłem wapnia, a także witamin z grupy B. Z kolei sos pomidorowy jest dobrym źródłem zdrowego likopenu, jak również witaminy A, oraz potasu. Wysoki poziom witaminy C, chromu i błonnika znajdujący się w cebuli, która jest często używana jako dodatek do pizzy, świadczy o jej zdrowiu.

Pamiętaj, że pizze mają większą wartość odżywczą, jeśli są zrobione z zielonych warzyw liściastych. Możesz cieszyć się zdrowym posiłkiem, wybierając pizze bogate w szpinak, rukolę i jarmuż. Te pizze są niskokaloryczne, ale mają wysoką zawartość składników odżywczych, takich jak witamina A, E i D, C i B9. Zawierają również żelazo, magnez i kwas foliowy.

Jaki jest najlepszy sposób, aby pizza nie stała się niezdrowa?

Wspomnieliśmy o tym na początku, że pizza jest jak każde inne jedzenie. Zbyt duża ilość czegokolwiek jest niezdrowa. Nadal możesz cieszyć się pysznym i pożywnym posiłkiem, jeśli będziesz jeść z umiarem i dokonywać świadomych i zdrowych wyborów. Ważne jest, aby pizza była świeżo przygotowana, z wysokiej jakości składników i spożywana natychmiast po wyjęciu z pieca.

Mrożona pizza to zły wybór. Ma mało wartości odżywczych i ma wysoką zawartość sztucznych dodatków smakowych, wzmacniaczy smaku i sodu. Może to powodować dysfunkcje narządów. Jest wysoka w tłuszczach trans, najbardziej szkodliwym rodzaju tłuszczu, i zawiera konserwanty.

Mrożone pizze często mogą zawierać azotyn sodu, sorbinian potasu i skrobię modyfikowaną. Niestety, większość z nich ma niekorzystny wpływ na zdrowie.

Czy pizza jest niezdrowa? Pizza mrożona jest zdecydowanie niezdrowa. Najlepiej jest unikać pizzy mrożonej. Kolejnym złym wyborem jest pizza ze słabej jakości, tłustą mozzarellą, na grubym cieście i ze słonymi, tłustymi dodatkami.

Wybierz pizzę z warzywami i mozzarellą, a nie z żółtym serem, jeśli szukasz zdrowej opcji. Kolejna rzecz: zawsze wybieraj pizzę z NATURALNYM sosem pomidorowym. Wszystkie inne pizze będą zawierały sól, a także dużo syntetycznych konserwantów.

Czy domowa pizza jest zdrowa?

Czy pizza domowej roboty jest zdrowa? Jest bezpieczna, jeśli jest zrobiona ze świeżych, wysokiej jakości składników i spożywana z umiarem. Przepis na zdrową pizzę jest wbrew pozorom bardzo prosty. Restauracja Factor jest ekspertem w dziedzinie pizzy zawiercie! Powstaje ona ze starannie dobranych składników i według tradycyjnej włoskiej receptury. Jak zrobić zdrową pizzę? Oto podstawy:

Ciasto na pizzę

Zawsze upewnij się, że jest świeżo przygotowane i wykonane z wysokiej jakości mąki. Może to być mąka pszenna pełnoziarnista lub ekologiczna, która ma wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Nie wybieraj gotowych spodów, ponieważ zawierają one sztuczne dodatki.

Sos do pizzy

Powinnaś przygotować go ze świeżych pomidorów, ziół i czosnku, a także dobrej jakości oliwy z oliwek. Będzie smakował wybornie i będzie zdrowy! To także dobre źródło cennego likopenu. Nie kupuj gotowych sosów do pizzy, koncentratów czy ketchupów. Nie mają one żadnych wartości odżywczych poza wzmacniaczami smaku i konserwantami.

Ser do pizzy

Polecamy ser mozzarella. Jest on bogaty w witaminy A, D i E oraz ma niską zawartość tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem jest również tradycyjny parmezan. Możesz również spróbować sera koziego. Unikaj żółtych serów o wątpliwej jakości i unikaj produktów seropodobnych.

Inne składniki

Masz pełną kontrolę nad tym, co wchodzi w skład Twojej pizzy, gdy robisz ją w domu. Możesz zrobić niskokaloryczną pizzę w domu, używając grillowanego kurczaka lub krewetek od zaufanego dostawcy. Czy jesteś fanem wędlin? Można je włączyć do zdrowej pizzy. Upewnij się, że w wędlinach znajduje się jak najwięcej mięsa.

Nie musisz ograniczać swoich wyborów, jeśli chodzi o warzywa. Są one najlepszą częścią pizzy. Jeśli to możliwe, wybieraj świeże warzywa. Mrożone warzywa są najlepsze, jeśli nie masz sezonu. Nie powinieneś zapomnieć o pomidorach, papryce, szpinaku, brokułach i innych warzywach. Aby wzmocnić smak pizzy, po upieczeniu możesz posypać ją kilkoma listkami rukoli. Nie zapomnij o ziołach - oregano, bazylii itp.