Jesteś tutaj: BLOG Wspólne jedzenie - czas na spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną

Wspólne jedzenie - czas na spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną

Jeszcze kilkanaście lat temu normą było spożywanie co najmniej jednego rodzinnego posiłku dziennie. Ze względu na tempo współczesnego życia i nadmiar codziennych obowiązków 20% rodzin nie jada razem.

Liczne badania wykazały, że dzielenie się odpowiedzialnością za wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków to świetny sposób na budowanie więzi i wzmacnianie relacji. Czas spędzony przy stole pozwala nam dzielić się sobą, planować i celebrować chwilę obecną. Pozytywne efekty wspólnych posiłków można dostrzec także w sferze związanej z jedzeniem. Dzieciom łatwiej jest zaakceptować i wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe, gdy jedzą z przyjaciółmi i rodziną.

Jaką rolę odgrywa jedzenie w codziennym życiu? Dlaczego powinniśmy częściej jeść razem? Jak możemy sprawić, by wspólne posiłki były wyjątkowe?

Żywność i jej rola w życiu codziennym

Jedzenie wzbogaca codzienne życie. Służy ono wielu celom, w tym oczywistemu, jakim jest zaspokojenie jednej z naszych podstawowych potrzeb fizjologicznych.

Zaspokajanie pragnienia bliskościsłużbowe spotkanie w Zawierciu

Wspólne spożywanie posiłków jest sposobem na zaspokojenie potrzeb społecznych związanych z przynależnością, miłością i bliskością. Wspólne siedzenie przy stole pozwala nam zatrzymać się i odpocząć od codziennych obowiązków. Jest to miejsce, w którym możemy porozmawiać, posłuchać i zaplanować weekend.

Aby w pełni zaspokoić te potrzeby, ważne jest, aby podczas kolacji stworzyć swobodną i przyjazną atmosferę. Można zostawić za sobą trudne tematy i dostosować menu do gustów każdego członka rodziny, tak aby każdy czuł się włączony i ważny. Możecie podzielić się zadaniem gotowania lub zamówić pizzę z dowolną kombinacją składników. Jest pyszna i można ją dalej jeść!

Rozwój dziecka a wspólne jedzenie

Badania wskazują również na pozytywny wpływ rodzinnych posiłków na rozwój językowy dzieci. Dzieci, które jedzą razem, często dysponują bogatym słownictwem i mogą swobodnie wyrażać swoje myśli. Są też bardziej otwarte na udział w dyskusjach.

Naukowcy z Harvardu twierdzą, że rozmowy podczas posiłków mogą pomóc dzieciom i nastolatkom w lepszym przyswajaniu wiedzy, ponieważ dają im możliwość zadawania pytań i analizowania bieżących spraw. W innym badaniu stwierdzono, że rodzinne posiłki były wspólnym czynnikiem wśród stypendystów National Merit Scholars z USA.

Służbowe spotkanie

To nie jest czas stracony. To świetna okazja do nawiązania pozytywnych relacji ze współpracownikami, kontrahentami i partnerami biznesowymi. Po dobrym posiłku nawet najtrudniejsze negocjacje są łatwiejsze do przeprowadzenia. Piknik firmowy, ognisko czy wyjście do restauracji w Zawierciu sprzyjają integracji zespołu, co z kolei poprawia komunikację, a w efekcie efektywność pracy.

Wzmocnienie tradycji rodzinnych

Tradycją jest wspólne spożywanie posiłków w czasie świąt, spotkań rodzinnych i rocznic. Kolacja wigilijna, śniadanie wielkanocne, dożynki i wspólne biesiadowanie z okazji świąt: Urodziny, Imieniny, Śluby, Chrzciny... Jedzenie jest głównym elementem wielu tradycyjnych świąt i uroczystości. Ponadto podczas tych świąt i rocznic często podajemy określone rodzaje jedzenia, takie jak karp czy ciasto.

Świętowanie i spożywanie posiłków przy stole to nie tylko jedzenie. To także kultywowanie tradycji rodzinnych. Podczas wspólnych posiłków tworzą się rozmowy i więzi. Rozmowę można rozpocząć, chwaląc jakieś danie, prosząc o przepis na pyszny sos lub dzieląc się ulubionym pomysłem na ciasto drożdżowe. To nie jest miejsce na dyskusję o zaletach różnych majonezów, sułtanek czy jabłek w sałatce jarzynowej.

Jak można sprawić, by posiłek był przyjemniejszy?

Jak wiadomo, wspólne jedzenie jest korzystne dla całej rodziny. Wprowadźcie do swojego codziennego życia rodzinną tradycję codziennego jedzenia śniadania, obiadu lub kolacji. Znajdźcie posiłek, który możecie zjeść wszyscy razem bez pośpiechu (zwykle jest to kolacja), a następnie postarajcie się go przestrzegać. Nie planujcie w tym czasie dodatkowych zajęć. Podzielcie się odpowiedzialnością za przygotowanie tych posiłków.

Każdy rodzinny posiłek nie musi być dokładnie taki sam. Nie musicie jeść śniadania w łóżku, kolacji przy świecach i obiadu na rodzinnym pikniku.